لذت برنامه نویسی: نوشتن یک pandoc filter با python

اینم یه تجربه پراکنده دیگه!

همنطور که اخیرا زیاد نوشتم فرمت مورد علاقه تولید مستندات من markdown شده و برای تبدیل کردنش به یه متن تر و تمیز pdf از pandoc به همراه xepersian استفاده می‌کنم. حالا این وسط من یه مشکلی داشتم و اونم این بود که متون انگلیسی توی فارسی به درستی به فرمت xepersian تبدیل نمی‌شدند و هی مجبور بودم بصورت دستی متن latex بدست آمده رو ویرایش کنم. به همین خاطر علاقه مند شدم که ببینم چطور می‌شه این مشکل رو توی pandoc حل کرد. راه حل از این قراره که شما بایستی یه فیلتر برای pandoc تعریف کنی و اون pandoc filter اون کاری که ما دوست داریم رو برای ما انجام میده!

فیلترهای pandoc

زبان برنامه نویسی که pandoc با اون توسعه یافته haskell هست که خب به نظر من زبان عجیب غریبی هست. شما می‌تونید با استفاده از این زبان فیلترها رو توسعه بدید. کل ماجرای فیلترها هم از این قراره که ابتدا pandoc متن ورودی رو میخونه و به ساختار سلسله مراتبی داخلی خودش تبدیل می‌کنه. حالا این ساختار رو بصورت اصلی (که فقط در زبان haskell در دسترسه) یا بصورت json در اختیار فیلتر شما قرار می‌ده و فیلتر شما بر اساس فرمت نهایی، نوع المنت و متا دیتاهای مربوط به اون المنت تصمیم می‌گیره که چه کاری انجام بده. تقریبا هیچ مستندات درست حسابی من پیدا نکردم که همه چیز رو توضیح داده باشه، اما سعی کردم به کمک آزمایش و خطا و همچنین دیدن فیلترهای مشابهی که برای کارهای مختلف توسعه پیدا کرده بود گلیم خودم رو از آب بیرون بکشم.

همچنین میشه این فیلترها رو به زبانی غیر از haskell توسعه داد. این زبان‌های پایتون، جاوا اسکریپت(در محیط nodejs)، پرل و php هست. من به علت آشنایی بیشترم با پایتون از اون استفاده کردم

نحوه توسعه

کل روند از این قراره که شما فایل پایتون رو بصورت یک فیلتر با دسترسی اجرایی در اختیار pandoc قرار میدید و اون تابع main رو صدا میزنه. پس از اون اطلاعات از stdin به برنامه داده شده و خروجی‌ها از stdout گرفته می‌شه. خود توسعه دهنده pandoc هم پکیجی به نام pandocfilters توسعه داده که با استفاده از pip یا ابزارهای مشابه قابل نصب و استفاده است.

تنها کاری که باید انجام بشه اینه که تابعی نوشته بشه و به عنوان آرگومان به تابع ‍‍toJSONFilter پاس داده بشه. این تابع بایستی چهارتا ورودی داشته باشه که به ترتیبت ‍‍def behead(key, value, format, meta): هستن و نوع، مقدار، فرمت خروجی و متادیتاهاست. همین من با استفاده از همین‌‌ها فیلترم رو توسعه دادم و گذاشتم روی گیت‌هاب که اگه دیگران هم خواستن ازش استفاده کنن.

همین!
پ.ن.: برای مطالعه بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *